Telefon ikon Telefonszámaink

Offshore cég alapítása

Közzétéve:

Offshore cég alapítása

Az offshore cégek fogalma gyakran kerül elő bizonyos kétes ügyletek és az adózandó jövedelem eltitkolása kapcsán. Ugyanakkor szükséges azt tisztáznunk, hogy önmagában az offshore cégalapítás nem illegális tevékenység, csupán akkor lehet belőle probléma, ha az ilyen módon alapított céggel visszaélnek, például adóelkerülésre használják.

Az adóelkerülés egyik kifinomultabb, kockázatosabb és bonyolultabb módja az offshore cég alapításával megvalósított adócsalás. Az adóelkerülés ezen fajtája egyáltalán nem nevezhető tömeges formának, azonban annak ellenére hogy kisebb számban fordul elő, az így elcsalt összegek rendkívül nagy volumennel bírnak.

Az offshore lényege abban áll, hogy a vállalkozás valamely kedvezményes adózású országba van bejegyezve, a tevékenységet viszont nem ott folytat. Ez a gyakorlatban úgy valósulhat meg, hogy a terméket a tényleges eladó piaci áron értékesíti az offshore vállalatnak, majd az magasabb áron továbbadja Magyarország felé. A tranzakciók révén keletkező árrés után pedig az offshore köteles adózni, nem a magyarországi székhellyel rendelkező cég.

Mindezeken túl akár osztalékfizetést is lehet offshore vállalaton keresztül megvalósítani, úgy hogy a magyar cég az osztalékot adómentesen kifizeti az offshore számlára, amelyet az offshore magyar tulajdonosa jövedelemként felvesz, ez a Személyi jövedelemadó (SZJA) Törvény szerint egyéb jövedelemnek minősül. A jövedelem után az offshore országban kell majd adót fizetnie, ott azonban általában nagyon kedvező feltételekkel és adókulccsal.

A teljes folyamat még akár törvényesnek is mondható, mivel nem sértett meg eddig semmilyen jogszabályt, morális megítélése ellenben kérdéses. Azonban, ha ezt a jövedelmet nem vallja be a magyar SZJA bevallásában, akkor már törvényt sért, ennél a pontnál van ugyanis a jogsértés határpontja, habár erkölcsileg már a korábbi tettek is elítélendők. Lényegében az egyes országok által speciálisan, kifejezetten alacsonyan tartott adókulcsok azok, amelyek vonzzák az offshore vállalatokat.

Az offshore ellen már több ország többféle módszerrel próbált fellépni, főleg a válság hatására. Magyarországon az első rendelkezést 2008-ban fogalmazták meg, melynek célja egy adóamnesztia volt, azonban nem járt sikerrel, mivel nem nyújtott teljes diszkréciót az offshore vagyon tulajdonosoknak (azaz illetőségüket igazolniuk kellett). Idén januártól pedig életbe lép a törvény, hogy külföldön bejegyzett vállalkozásnak telephelye keletkezik hazánkban, amennyiben Magyarországon tartózkodó személyen keresztül legalább 183 napon át szolgáltatást nyújt, és ilyen módon adózási kötelezettsége keletkezik.

Az offshore problémára a leghatékonyabb megoldás egy nemzetközi összefogás létrehozása lenne, miszerint minden országnak fel kell vállalnia, hogy egységes adózással, egy nemzetközi konszenzussal a saját adórendszerüket harmonizálják a többi ország adórendszerével. Ez által nem lenne lehetőség arra, hogy más, kedvezményesebb adózású országot találnának a vállalkozók jövedelmeik elrejtésére.

Jelenleg számos olyan, hazánkban is elérhető vállalkozás van, amely offshore cég alapításában közreműködést vállal valamelyik kedvező adózási országban. A LOGOSZ Cégcsoport nem nyújt hasonló szolgáltatást. Az offshore cég alapítás árát akár már néhány százezer forint is fedezheti, azonban nagyon fontos kiemelni, hogy az offshore bizonyos esetekben egy jó adózási megoldás lehet, ugyanakkor mielőtt valaki belevágna egy ilyen konstrukcióba mindenképpen szükséges a megfelelő tájékozódás és a körülmények, feltételek alapos vizsgálata és a vonatkozó jogi kötelezettségek maradéktalan betartása.

keyboard_arrow_up