Telefon ikon Telefonszámaink

Trump véget vetne az ázsiai gyártás aranykorának

Szerző:

Frissítve: 2025-04-04

Trump véget vetne az ázsiai gyártás aranykorának

Az európai kontinens csak találgatja, mit hoz a Donald Trump által meghirdetett vámháború az ázsiai országokból érkező olcsó áruk ellen. Igyekeznek menekíteni gyártásukat Kínából, de már szinte minden távol-keleti országra akkora vámot vetett ki az amerikai elnök, hogy attól könnyen összeroppanhat.

Donald Trump vámháborújának újabb lépéseként betámadta az olcsón gyártó ázsiai országokat, egyben megtorpedózhatja azokat az ellátási láncokat, amelyeket az elmúlt években éppen az amerikai-kínai feszültség miatt hoztak létre. Különösen veszélyes a helyzet Délkelet-Ázsiában, ahol Kína meghirdette a Kína plusz egy stratégiát, amikor is a gyártók alternatív termelési központokat alakítottak ki.

Az eddigi vámintézkedések már meghaladták a kínai export 60 százalékát az USA irányába, a többi térségbeli ország esetében pedig durván 30 és 50 százalék közötti vámtarifát léptetnek életbe. A legnagyobb vesztes Vietnám, hiszen az ő exportjuk főleg az Egyesült Államokba megy, emiatt a GDP akár 6 százalékkal eshet.

Az említett délkelet-ázsiai országok az évek során fontos közvetítőkké váltak a kínai áruk amerikai exportjában. A kínai cégek mind több gyártási kapacitást telepítettek Vietnámba, Thaiföldre és a többi ASEAN-országba, de az új vámtételek értelmetlenné tehetik az egészet. Lehet, hogy Kína kénytelen lesz közvetlenül exportálni Észak-Amerikába, ami újrarajzolhatja az egész globális kereskedelmi térképet.

Kifejezetten érzékeny lehet az elektronikai ipar az új szabályozásra, mivel például Vietnámban komoly gyártáskapacitást épített ki az Apple beszállítóinak egy része, de hasonlóan érintett a Samsung vagy a Nintendo is. Az évtizedek óta rohamosan fejlődő ország GDP-jének harmadát adja az amerikai export, így a növekedést veszélybe sodorhatja a vámháború.

Teljesen más a helyzet Indiában, ahol éppenséggel új lehetőségek nyílhatnak meg. A világ legnagyobb lélekszámú országa csupán 27 százalékos vámtarifát kapott, így most ők válhatnak vonzó célponttá a beruházók számára. A dél-koreai Samsung már be is jelentette, hogy növeli itteni gyártókapacitását a többi egységre kirótt nagyobb vámtételek miatt.

Olyan óriáscégek, mint a Foxconn vagy a Quanta Computer könnyebben vehetik a tarifákat, hiszen gyártásukat diverzifikálták az amerikai kontinensen. A kisebb ázsiai vállalatok viszont az ellátási lánc szerves részeként nagyobb bajba is kerülhetnek. Közülük sokan épp csak befejezték a Kínából Vietnámba költözést, erre megint át kell szervezniük a gyártást.

A hongkongi ruhaipari szövetség szerint például az iparág résztvevői teljesen elbizonytalanodtak. Eddig hónapokkal előre lekötötték a megrendeléseket, de most az amerikai vevők könnyen lemondhatják ezeket a megnövekedett költségek miatt. Trump intézkedései nemcsak az eddig kialakult gyártási kereteket rendezhetik át Ázsiában, de egyúttal az amerikai fogyasztók számára is áremelkedést hozhatnak a globális ellátási láncok bizonytalanságai miatt.

keyboard_arrow_up