Kategória: érdekesség | Cimkék: EU , ingatlanpiac , ismeretterjesztő , külföld
Szerző: Logosz
Frissítve: 2025-04-08
A minap egész Spanyolország a megoldatlan lakásgondok miatt tüntetett, csak a fővárosban 150 ezren vonultak utcára. A 48 milliós országban azután robbant ki a tiltakozáshullám, hogy bár az unió negyedik legnagyobb gazdaságáról beszélünk, sajnos a virágzó turizmus és az ingatlanspekuláció profitéhsége miatt lassan megfizethetetlenek az albérletárak.
A hétvégén csak Madridban 150 ezren tüntettek, de legalább 40 másik városban is tiltakozások zajlottak. Ennek oka az egyre súlyosbodó lakásválság, amely mára az unió negyedik legnagyobb gazdaságában a legégetőbb társadalmi problémává nőtte ki magát. A tüntetők a kormányt és a főbérlőket teszik felelőssé.
A madridi lakásbérlők szövetségének egyik szóvivője közben a katalán partvidék városaiban kezdődött sztrájkok kiterjesztését sürgette. „A lakásbiznisz végének ez a kezdete. Egy jobb társadalom kezdete, főbérlősködés és parazitarendszer nélkül, ami felfalja a fizetésünket és a tartalékainkat” – idézte őt az egyik spanyol lap.
Felmérésük szerint Spanyolországban közel 1.4 millió háztartás költi jövedelme legalább 30 százalékát a lakhatásra, ami 200 ezerrel több a 10 évvel korábbi adatnál. Főleg a turizmust hibáztatják, mert az rengeteg lakást elvett a bérlőktől, miközben virágzik az ingatlanspekuláció és a bérleti díjak az egekbe szöktek.
Csak a hivatalos statisztika alapján Madridban mintegy 15 ezer illegálisan kiadott lakás lehet. Barcelonában 10 ezer engedélyt nem újítanak meg, amikor néhány év múlva lejárnak. Eredetileg csak a turisták által leginkább látogatott helyeken emelkedtek látványosan az árak, mint a Baleár- vagy a Kanári-szigetek, valamint Barcelona, de később általánossá vált a drágulás és elérte Sevillát, Valenciát, Santiago de Compostelát, Burgost, San Sebastiánt és számos másik várost.
Egészen megdöbbentő példákat sorolnak a tüntetők a Spanyolországban elharapózott lakásválságról és a társadalmi-gazdasági viszonyokról:
- a Baleárokon például a kisebb lakások bérleti díja 5 év alatt 40 százalékkal nőtt, mostanra elérte az 1400 eurót (570 ezer forint), ami meghaladja a vendéglátóiparban dolgozók havi átlagkeresetét,
- felmérések szerint a 30 év alatti spanyol fiatalok 85 százaléka él a szüleivel, ők a leginkább érintettek az emelkedő árak és a stagnáló fizetések miatt,
- Barcelonában az elmúlt évtizedben 70 százalékkal emelkedtek a lakbérek, miközben a jövedelmek csupán 17.5 százalékkal. A katalán főváros utcáira vonulók a lakbérek 50 százalékos csökkentését és az ingatlanspekuláció megakadályozását követelték.