Kategória: érdekesség | Cimkék: ingatlanpiac , ismeretterjesztő , támogatás
Szerző: Logosz
Frissítve: 2024-11-19
Egyre nagyobb az igény a már 10 százalék önerővel is elérhető lakáshitelre, júniusban már a teljes kölcsönállomány 5 százalékát tette ki. Az is egyértelmű, hogy az önerő mértéke általánosságban is csökken, nyilván az ingatlanárak emelkedése miatt.
2024 januárjában vezette be az állam az akár 10 százalék önerővel elérhető hitel lehetőségét, azóta ezek aránya egyre csak növekszik a teljes szerződésállományon belül – derül ki a Magyar Nemzeti Bank statisztikájából. A jegybank adatai szerint júniusban már a megkötött szerződések több mint 3 százalékánál haladta meg az ún. LTV arány (hitel/ingatlanfedezet) a 80 százalékot, a szerződéses összeg tekintetében pedig csaknem 5 százalék az arányuk. Ha ezt összevetjük a márciusi adattal, akkor még csupán 1.5-2 százalék között mozogtak ezek a számok.
Ahogy arról számos gazdasági portál beszámolt, a bankoknak január óta van lehetőségük a maximálisan előírt LTV-arányt meghaladni az új szerződésekben, de ennek feltétele, hogy első lakásról legyen szó és az ügyfél még ne töltse be a 41. életévét. Az így elérhető LTV-arány is legfeljebb 90 százalék és az első lakásvásárlás tényét az ügyfélnek hitelt érdemlően igazolnia kell.
Ha megnézzük az új lakáshitel-szerződések volumenét és az alacsony önerős hitelek arányát, akkor kb. 18 milliárd forintra tehető az év első felében ilyen szerződésekben kiutalt hitelösszeg. Ez az összeg egyelőre csak 2.8 százaléka az első félévben kihelyezett hiteleknek, ám számolva a pozitív tendenciával az arány a hitelek számában és arányában is javulni fog.
Az MNB arról is beszámolt, hogy nemcsak az első lakások esetében, de általánosságban is emelkedik az ingatlanfedezetek hitellel való terhelhetősége, hiszen a júniusi adatok szerint az akkor kötött szerződések összegének alig harmadánál volt legalább 50 százalék az önerő, míg 36.4 százaléknál ez 30 százalék alatt maradt. Ha azt vesszük, hogy egy évvel korábban még csupán 23.2 százalékot tett ki azon hitelek aránya, ahol az önerő 30 százalék alatt volt, akkor egyértelmű a változás.
A nyilvánvaló tendenciát szakértők azzal magyarázzák, hogy az olcsóbb finanszírozási lehetőségek miatt sokan beszálltak az ingatlanpiacba, illetve a hitelpiacba, de közben ráadásul az inflációs válság miatt az ingatlanárak is növekedésnek indultak, ami viszont maga után vonta, hogy a kinézett lakás megvételéhez magasabb összegű finanszírozás szükséges.
A jegybanki adatokkal kapcsolatban aggasztónak tartják, hogy a már említett júniusi időszakban felvett 127.4 milliárd forintnyi lakáshitel 62 százalékát több mint 20 éves futamidőre vették fel. A szerződések 1.6 százalékánál pedig még a 30 évet is meghaladja a lejárat ideje.
Végezetül érdemes megemlíteni, hogy az ingatlanárak és párhuzamosan a jövedelmek növekedésének hatására a lakáspiacon is érződik a változás: a vg.hu számításai szerint az egy szerződésre jutó hitelösszeg átlaga eddig soha nem látott, 17.4 milliárd forintos szintre emelkedett az idei év első nyolc hónapjában, miközben a megelőző esztendő hasonló időszakában még csak 10.6 millió forintot tett ki.
2024 December
Kedves Ügyfeleink! December 7. és 14.-én szombaton zárva tartunk. Valamint December 9.-én hétfőn is zárva leszünk.