Telefon ikon Telefonszámaink

Nagy az érdeklődés a HU-rizont iránt, cél a nemzetközi kutatási együttműködés fejlesztése

Szerző:

Frissítve: 2025-05-29

Nagy az érdeklődés a HU-rizont iránt, cél a nemzetközi kutatási együttműködés fejlesztése

A hazai egyetemeken még a tavalyinál is nagyobb érdeklődés mutatkozik a Hu-rizont pályázatok iránt. Az állam által támogatott rövidtávú együttműködések célja a honi kutatás nemzetközi kapcsolatainak kiépítése és a versenyképesség növelése.

A tavalyi év után idén már másodszor hirdette meg az állam a HU-rizont programot, amelynek egyértelmű célja, hogy a magyar felsőoktatás a nemzetközi élvonallal együtt fejlesszen ki megoldásokat a legégetőbb társadalmi és gazdasági kihívásokra – állítja a programot meghirdető Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. Elmondásuk szerint ebben az évben még a tavalyinál is több pályázat érkezett be több mint 50 milliárd forint összegű támogatási igénnyel.

A HU-rizont igazából kényszermegoldásként született, miután a modellváltás miatt a magyar egyetemeket kizárták az Erasmus és Horizont programokból. A hivatal emlékeztetett, hogy a hazai program a magyar innovációs stratégiát meghatározó Neumann János Program keretei között azt a célt szolgálja, hogy a hazai kutatásfejlesztést minél jobban beágyazza a nemzetközi tudományos vérkeringésbe. A HU-rizont a Pannónia Programmal együtt teljes mértékben hazai forrásokból működik és pótolni igyekszik a nemzetközi együttműködésből való kizárás miatt keletkezett űrt.

A HU-rizont összesen 8 milliárd forintos keretösszeggel működik és legalapvetőbb célja, hogy a magyar egyetemek a világ többi felsőoktatási intézményével és a kutatóintézetekkel együttműködéseket alakítsanak ki a három legfontosabb területen: a digitalizáció, a zöldátállás és az egészségügyi technológia területein. A programnak köszönhetően olyan patinás, sokszor top százas intézményekkel dolgozhatnak együtt, mint a Stanford, az Oxfordi Egyetem, a King’s College vagy a Szöuli Egyetem.

A pályázatok elbírálása hamarosan el is kezdődik, a fő szempontok az újszerűség, a szakmai felkészültség, a fiatal szakemberek bevonása és a megvalósítás minősége lesznek. Eddig 17 hazai és két külhoni magyar egyetem jelentkezett és 132 pályázattal összesen 51 milliárd forint támogatásra tartanának igényt.

Lényeges, hogy a támogatás nem csupán a magyar, de a nemzetközi partner minden költségét is fedezi azért, hogy a honi intézmények vezethessék a projekteket. Tavaly 30 konzorcium pályázott sikerrel és alakultak ki új együttműködések világhírű egyetemekkel, a fokozott érdeklődés miatt a Kulturális és Innovációs Minisztérium akkor 50 százalékkal növelte az elérhető forrás összegét.

keyboard_arrow_up