Kategória: érdekesség | Cimkék: ismeretterjesztő , KSH , munkavállaló
Szerző: Logosz
Frissítve: 2025-05-23
Az egyik vezető állásportál elemzése szerint ahelyett, hogy csökkent volna az otthoni munkavégzést kínáló álláslehetőségek száma, az elmúlt egy évben 7 százalékkal emelkedett minden várakozás ellenére.
Léteznek ún. atipikus foglalkoztatási formák, ezek közül továbbra is a home office és a részmunkaidő a legjellemzőbb a hazai munkaerőpiacon, míg a behívásos munkavégzés, a munkakörmegosztás vagy a több munkáltató egyszerre manapság kevésbé jellemző – derül ki egy frissen közzétett felmérésből.
A számok azt mutatják, hogy az elmúlt egy évben 12.3 százalékkal nőtt az otthoni munkavégzést kínáló álláslehetőségek száma, míg a részmunkaidő a hirdetések 5.6 százalékánál volt lehetséges. Ami a munkarendet illeti, ott továbbra is a hagyományos heti 5X8 óra a jellemző, az ajánlatok 80 százaléka ilyen.
Az is érdekes információ, hogy a távmunka lehetősége szakterületenként teljesen eltérő: az informatikai szektorban például kiemelkedően magas az ilyen jellegű pozíciók aránya: az IT programozás és fejlesztés területén 50 százalék, míg az IT üzemeltetés és telekommunikáció területén is jelentős, egyharmad feletti a ráta. Az üzleti támogatóközpontok esetében is hasonló az arány, de még a pénzügy és könyvelés szegmensben is eléri a 29 százalékot.
Jellemző továbbá, hogy a home office-t kínáló álláslehetőségekre inkább a fiatal korosztály pályázik: a legtöbben, 27.9 százalék a 18 és 25 év közöttiek közül kerül ki. de a 31 és 40 év közöttiek esetében is 26.8 százalék dolgozna szívesen ilyen formában. A kettő között, tehát a 26 és 30 év közöttiek korosztályában 20 százalék vállalna ilyen munkát. A home office-ra pályázók általában magas iskolázottsággal rendelkeznek, felük felsőfokú, míg 40 százalékuk középfokú végzettséggel bír.