Telefon ikon Telefonszámaink

Még nincs megegyezés az USA és az EU között, haladékot adott az amerikai elnök

Szerző:

Frissítve: 2025-05-25

Még nincs megegyezés az USA és az EU között, haladékot adott az amerikai elnök

Donald Trump a napokban annyit közölt, hogy nem tárgyal tovább az Európai Unióval az amerikai termékek európai kereskedelméről, inkább szigorú vámokat vet ki az onnan érkező árukra. Most európai kezdeményezésre mégis folytatják az egyeztetést, addig elhalasztják az intézkedést.

Szinte bizonyosnak tűnt, hogy már június elejétől életbe lép az 50 százalékos vámtarifa az Európai Unióból az Egyesült Államokba érkező árukra. Az elnök a napokban újságírók kérdésére közölte, hogy nem keresi tovább a megállapodást az egyébként szövetségesnek számító országok közösségével, ám európai kezdeményezésre mégis folytatják az egyeztetést. Donald Trump július 9-ig kitolta az intézkedés bevezetésének határidejét.

Annyit azért hozzátett, hogy amelyik vállalat az Egyesült Államokban épít üzemet, az továbbra is mentesül a vámok alól. Az elnök tehát némi feltétellel, de hajlandó engedményekre az uniós vállalkozások esetében, erről egész pontosan így nyilatkozott: „aki ide jön és azt mondja, hogy itt akar gyárat építeni, azzal tudok beszélni arról, hogy kapjon egy kis halasztást”.

Azt is elárulta, hogy nagyon fájnak nekik a nem is vámjellegű, de a kétoldalú kereskedelmet nehezítő előírások:

„Nem fogadják az autóinkat,

nem fogadják mezőgazdasági termékeinket,

nem fogadnak semmit,

viszont mi fogadjuk az ő autóikat milliószámra,

és ezért náluk vannak a munkahelyek és kapják a pénzt,

nekünk pedig bezárt gyáraink vannak”.

Szintén nehezményezte az Európai Unióban az amerikai vállalatok ellen indított eljárásokat, külön kiemelve az Apple történetét. Szerinte az EU ezeket fegyverként használja a tengerentúli konkurenciával szemben. Éppen ezért jelentette be, hogy lényegében napokon belül egységesen 50 százalékos vámot vezetnek be az uniós termékekre, mert a tárgyalásokon nem mentek semmire.

Nem kíméli ugyanakkor az amerikai gyártókat sem, ha azok nem odahaza termelnek. Éppen az Apple esetében fogalmazta meg, hogy 25 százalékos behozatali vámot vet ki rájuk, ha nem otthon folytatja a legismertebb telefonmárka gyártását. Ugyanezzel fenyegette meg a többi amerikai nagyvállalatot is, ha az Apple-höz hasonlóan Kínából nem haza, hanem mondjuk a szintén alacsony bérköltségű Indiába igyekeznének áttelepíteni a termelést.

keyboard_arrow_up