Telefon ikon Telefonszámaink

Jár táppénz karantén alatt?

Közzétéve:

Táppénz karantén alatt

Valószínűleg a legtöbb munkavállaló tisztában van azzal, mire jogosult, ha betegség miatt nem mehet dolgozni, vagy a gyermeke betegsége miatt kényszerül otthon maradásra. A mostani helyzet azonban sok kérdést felvet, hiszen egyre többen kerülnek egészségesen hatósági karanténba a járványhelyzet miatt… Karantén alatt milyen juttatásokra vagyunk jogosultak?

Távolléti díjra akkor válik valaki jogosulttá, ha betegség miatt keresőképtelenné válik. Az 1997. évi LXXXIII. (Ebtv.) szerint az minősül keresőképtelennek, akit foglalkozásától eltiltanak vagy hatóságilag elkülönítenek közegészségügyi okokból, járványügyi vagy egészségügyi zárlat miatt átmenetileg nem foglalkoztatható, vagy 12 évesnél fiatalabb gyermekét betegség miatt otthon kell ápolnia. A jelenlegi járványhelyzet értelmében keresőképtelennek nyilvánítható, aki járványügyi megfigyelés alá kerül egészségügyi intézetben vagy otthon a COVID-19 vírus miatt.

Munkavállaló saját betegsége esetén a keresőképtelenné nyilvánítás első 15 napján jogosult betegszabadság igénybevételére. Minden naptári évben összesen 15 munkanap betegszabadság igénylésére van lehetőség. Betegszabadság alatt a munkavállalónak a távolléti díj 70%-a jár, melyet a munkáltató köteles kifizetni. A munkavállalónak ilyen módon fizetett összeg járulék- és adóköteles. Betegszabadságot nem vehet igénybe egyéni vállalkozó, sem társas vállalkozás azon tagja, aki megbízási jogviszonyban látja el feladatait; illetve nem vehető igénybe foglalkoztatási betegség vagy üzemi baleset következtében előálló keresőképtelenség esetén.

A munkavállaló a betegszabadság lejárta után, vagy abban az esetben, ha nem ő beteg, hanem gyermeke, választhatja a táppénz lehetőségét. A táppénz igénybevételéhez meg kell felelni néhány feltételnek: adott személynek érvényes biztosítási jogviszony fennállása mellett, társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezettnek kell lennie, illetve keresőképtelenségét orvosnak kell igazolnia. Táppénz igénybe vételére a keresőképtelenség időtartama alatt van lehetőség, de maximum 1 évig.

Jogosult táppénzre, aki járványügyi zárlat vagy megfigyelés alatt van,– tehát fertőző beteggel érintkezett és vélhetőleg a betegség lappangási időszakában van– mozgási szabadságában, foglalkoztatás gyakorlásában és kapcsolattartási jogában korlátozható. Ezen kívül az is jogosult táppénzre, aki 12 éven aluli beteg gyermekét otthon ápolja. Ebben az esetben a gyermek betegségét a háziorvosnak igazolnia szükséges.

Nem jogosult azonban táppénz igénybe vételére az, aki nem hivatalos külföldi útról (kevésbé súlyos vagy súlyos fertőzöttségi szintű országból) hazatérve kerül hatósági házi karanténba, mivel nem nyilvánítható keresőképtelennek, hiszen nem beteg és nem is érintkezett bizonyosan fertőző beteggel. Hasonló okok miatt nem kap táppénzt az a munkavállaló sem, akinek 12 évnél fiatalabb gyermeke nem beteg, azonban valamely osztálytárs megbetegedése miatt házi karanténban van megfigyelés alatt.

Ha valakinek nincs módja vagy kedve elzárkózva tölteni a karantén teljes időtartamát, lehetősége van negatív PCR teszttel lerövidíteni azt. A PCR teszt költségeit azonban az állja, akinek érdekében áll a karanténból való kijutás. Ha tehát a munkáltatónak szüksége van arra, hogy munkavállaló visszatérjen a munkába és ezért teszt elvégzésére kötelezi őt, köteles megtéríteni a teszt költségeit a munkavállalónak. Ha azonban a munkavállaló érdeke, hogy kikerüljön a karanténból nem terhelheti rá a teszt költségeit munkáltatójára.

Jelen helyzetben fontos, hogy ha a munkavállaló foglalkoztatása a munkáltató hibájából hiúsul meg, akkor a munkavállalót megilleti az alapbér. Ha azonban a foglalkoztatási kötelezettség elháríthatatlan külső ok miatt nem valósul meg, akkor nem jár alapbér.

A táppénz értékét több tényező befolyásolja, mindenek előtt természetesen a jövedelem, mely után a társadalombiztosítási járulék fizetése zajlik. Ezen kívül a folyamatosan biztosításban töltött idő mértéke is hatással van a táppénz nagyságára. Ha valaki legalább 730 napig folyamatosan biztosítva volt, akkor táppénzként az átlagkeresete 60%-ra jogosult, míg ha nem érte el a 730 napot, akkor csak 50%-ra. Ha valaki a koronavírust foglalkozás gyakorlása vagy munkavégzés közben kapta el, akkor ez foglalkoztatási megbetegedésnek minősül és 100%-os táppénzt fizetnek utána.

Forrás: nnk.gov.hu, menedzserpraxis.hu, ado.hu, egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu, adozona.hu

keyboard_arrow_up