Kategória: érdekesség | Cimkék: egyéni vállalkozás , EU , ismeretterjesztő , kkv , támogatás
Szerző: Logosz
Frissítve: 2024-10-18
Régóta várt fejlemény a hazai fejlesztéspolitikában, hogy 2024 szeptemberétől két részletben 75 milliárd forint keretösszegű uniós forrást biztosít a kis- és középvállalkozások számára a GINOP Plusz program keretében. Ezzel az állam lehetőséget biztosít gépek és eszközök beszerzésére, amelyekkel elősegíthető a vállalkozások üzleti folyamatainak innovációja.
Köztudott, hogy a magyar kkv-k szívesen fognak beruházásba vagy fejlesztésbe, csak az volt a kérdés, hogy az állam mikor biztosítja az ehhez szükséges pénzügyi forrásokat. Az elmúlt évekre az volt a jellemző, hogy a cégvezetők hiába követték nyomon az aktuális pályázati kiírásokat, hiszen az előző uniós pénzügyi ciklusból már nem, míg a következőből még nem volt megpályázható forrás. Reménykeltő ugyanakkor a GINOP Plusz, azaz a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program legújabb felhívása, amely az ágazat innovációs képességének támogatására hivatott.
A társadalmi egyeztetés a tavasz végére lezárult, a tervek szerint két részletben, szeptemberben és márciusban 75 milliárd forintnyi keretösszeg lesz elérhető. Először 40, majd jövőre 35 milliárd forintot tesznek félre erre a célra, de lényeges szempont, hogy az egészből csupán 15 milliárd forint kerülhet fejlett régiókba. Egyenként 20 és 50 millió forint között lehet pályázni, minimum 30 százalékos önerő kell és ennyit előlegnek is le lehet hívni. A lényeg, hogy a felhívásnak köszönhetően kis- és középvállalkozások ezrei kaphatnak vissza nem térítendő támogatást. Az előrejelzések szerint 1500 ás 3750 között mozog majd a támogatott vállalkozások száma, így nyilvánvalóan régen látott pályázatözön érkezik szeptember elején.
„Az innovatív, fejlődni képes vállalkozások részére ismételten lehetőség nyílik gépek és eszközök beszerzésére, fontos kitétel azonban, hogy a fejlesztéseknek az üzleti folyamatok innovációjára kell irányulnia, melynek eredménye egy olyan új vagy továbbfejlesztett megoldás, ami jelentősen eltér a vállalkozás korábbi gyakorlatától” – nyilatkozta a sajtónak az egyik fejlesztési tanácsadó képviselője.
Ha végignézzük, hogy konkrétan milyen lehetőségeket kínál a felhívás, akkor az alábbiak szerint szegmentálhatjuk:
- a termelésben és a gyártásban termelésirányítási rendszerek bevezetése, automatizálás, és adatvezérelt termelési megoldások innovációja. Lehetőség nyílik olyan AI-szoftverek beszerzésére, amelyek a vállalatirányítási rendszerrel közösen támogatják a döntéshozatalt a gyártáslogisztikában és az adminisztrációban. Erre példa a rendelések előrejelzése, az optimális készlet meghatározása, az árérzékenység elemzés, az optimális ár meghatározása, a prediktív karbantartás, a vevőkosár analízise vagy a vevőelhagyásra való figyelmeztetés,
- a marketingben és az értékesítésben a marketing, a szemléletmód és a módszerek innovációjának minden területén meg kell nyilvánulniuk, egészen az ötlettől a piacra kerülésig. Az együttműködés folyamán átnézik a pályázó aktuális tevékenységét és a szolgáltató javasolja, hogy milyen online és offline eszközöket, csatornákat érdemes igénybe venni az innováció támogatására, de segít ezek implementálásában is,
- a szervezeti innováció területén három viszonylatban is újat mutathat, az üzleti gyakorlatban, a munkakoordinálásban és a menedzsmentben, a munkahelyi szervezetben új döntéshozatali eljárásokkal és szervezetin struktúrákkal, továbbá a külső kontaktokban, amelyek a más vállalkozásokkal és állami kutatóintézetekkel fenntartott viszony jellegét képezik,
- a logisztika innovációjában a raktári digitalizációs projektek, lásd raktárkezelő – WMS – rendszerek bevezetése, a logisztikai folyamatok optimalizálása és automatizálása, a már meglévő vállalatirányítási rendszerek bővítése és modernizációja lehet érdekes.
Szintén lényeges információ, hogy mindezeken túl az üzleti folyamatok innovációjához szervesen kapcsolódó egyéb beruházásokra is vonatkozik a felhívás, ami jelentheti a szoftverek beszerzését és az üzleti felhőszolgáltatások használatának elszámolását, de az nem haladhatja meg a teljes elszámolható költség 70 százalékát.
„Az igényelhető támogatás összege minimum 20, de legfeljebb 50 millió forint, az intézetünk ügyfélkörében végzett előzetes felmérés értelmében az 50–70 százalék közti elérhető támogatási arányra tekintettel meghaladja a 85 százalékot azon érdeklődők aránya, akik a maximális támogatást célozzák meg” – tette hozzá a szakember.
Végül a pályázat várható előnyeiről annyit mondott:
- segít azoknak a mikro- és kisvállalkozásoknak, amelyek rendkívül korlátozott innovációs lehetőségekkel bírnak,
- rendkívüli lehetőséget kapnak arra, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően a szervezeti működés erőforrás- és költséghatékonysága növekedjen,
- végre megvalósíthatók lesznek a fejlődéshez nélkülözhetetlen beruházások.