Kategória: érdekesség | Cimkék: globalizáció , ismeretterjesztő , kiberbiztonság , közösségi média , külföld
Szerző: Logosz
Frissítve: 2026-02-20
A dohányipar elleni perekhez hasonlítják az Egyesült Államokban a META ügyét, amelyben egy fiatal nő a vállalatot okolja a közösségi média iránti függőségének kialakulásáért.
Az ifjú hölgy szerint a META felelős azért, hogy függő lett a közösségi oldalaktól és a videómegosztóktól, így a cég tulajdonában álló Instagram-tól, valamint a YouTube-tól. A felperes ügyvédei szerint az olyan vállalatok, mint a META, a YouTube, a Snap és a TikTok nem tájékoztatta a felhasználókat platformjaik biztonsági kockázataival kapcsolatban.
Állításuk alapján a vállalatok igenis tudták, hogy alkalmazásaik eleve káros hatással lehetnek a fiatal felhasználók mentális egészségére. Éppen ezért a Snap és a TikTok peren kívül megegyezett a felperessel.
A META viszont ellenáll és a bíróságra bízza annak eldöntését, hogy az általuk üzemeltetett platform valóban felelős-e a felperes egészségének romlásáért. Elismerték ugyan, hogy a közösségi média túlzott használata veszélyes lehet, de nem értenek egyet a klinikai értelemben vett függőséggel, mert a túlzott használat fogalma szerintük relatív és szubjektív.
A cégnek egy másik komolynak látszó üggyel is szembe kell néznie, miután az egyik déli állam főügyésze a gyermekek védelmének elhanyagolásával vádolta meg őket. A vállalatot tartják felelősnek olyan termék létrehozásáért, amellyel célba vehetik a fiatalokat a virtuális térben és a valóságban is.
Nyáron akár egy harmadik per is indulhat a META és a YouTube ellen hasonló vádakkal: alkalmazásaik tervezési hibáit okolják a fiatalok mentális egészségének romlásáért egy másik déli államban.