Kategória: cégügyek | Cimkék: adózás , munkavállaló
Szerző: Logosz
Közzétéve: 2022-01-18
Az elmúlt időszak gazdasági eseményei, a világjárvány okozta nehézségek oda vezettek, hogy sok munkáltató kénytelen volt létszámot csökkenteni annak érdekében, hogy vállalkozása életben maradjon. Számos olyan intézkedést vezettek be az elmúlt időszakban, mely a munkáltatók terheit csökkenti, valamint hozzájárul a foglalkoztatás növeléséhez is.
Az ágazatok bértámogatását segítő program 2021.05.31-vel véget ért, közel 87 milliárd forint támogatást nyújtott a vállalkozások számára, és járult hozzá a munkahelyek megőrzéséhez. A bértámogatást segítő programban mintegy 30 ezer vállalkozás vett részt. Helyébe 2021. június 1-től a kibővített vállalatok munkaerő támogatása program lépett. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatása alapján a programban a vállalkozások a legalább egy hónapja regisztrált álláskeresők felvétele után igényelhetnek támogatást, melyre legfeljebb 6 hónapig jogosultak. A minisztérium számításai alapján ez a program akár több tízezer álláskereső munkába állását is segítheti. Korábban csak a 25 év alatti álláskeresőket alkalmazók vehettek részt a programban, ezt most kibővítették a már legalább 1 hónapja állást keresőkkel, bővítve ezáltal az igénybe vevők körét, és a foglalkoztatást. A bértámogatás összege a havi bruttó bér és szociális hozzájárulási adó fele, de maximum 100.000 Ft. A korábbi öt hónap helyett most már hat hónapig kaphatják a munkáltatók a támogatást, mely így akár 600.000 Ft is lehet alkalmazottanként.
Az álláskeresők elhelyezését ösztönző program 2021.09.15-től lépett érvénybe. A program az alacsony iskolai végzettségű álláskeresőket foglalkoztató vállalkozásoknak nyújt támogatást 9 (3+6) hónapon keresztül.
A programban való részvétel feltételei:
A támogatás összege a bruttó bér és a szociális hozzájárulási adó 100%-a, teljes munkaidős foglalkoztatás esetén maximum a minimálbér és annak szociális hozzájárulási adója. Ezt az összeget tehát 90 napon (3 hónapon keresztül) kapják a munkáltatók, majd további hat hónapon keresztül a munkaerő piaci támogatást igényelhetik, mely maximum 100.000 Ft munkavállalónként. A támogatási kérelmeket az alkalmazni kívánt álláskereső lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti hivatalhoz szükséges benyújtani.
Nem álláskeresési támogatás, de érdemes megemlíteni, hogy 2022-től jelentős mértékben csökken a munkáltatók szociális hozzájárulási adója, 15,5%-ról 13%-ra, a 1,5%-os szakképzési hozzájárulás pedig eltörlésre kerül. Ezáltal a munkáltatóknak 4%-al csökken munkavállalónként a havi bérterhe.
A munkáltatók számára tehát már 2021 második felétől jelentős könnyítések vannak az álláskeresők foglalkoztatása esetében. A nem álláskeresőket foglalkoztató munkáltatók pedig az adócsökkentések révén 2022-től 4%-os bérteher csökkentésben részesülnek.
Az állam 2024-ben is igyekszik támogatni az álláskeresők elhelyezkedését. 2023-ban több támogatási program is kifutott, ám azóta újak léptek a helyükbe. A legfontosabb a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak munkaerőpiaci beilleszkedését segítő támogatás, amely 150 milliárd forintos keretösszeggel indult idén májusban.
A bértámogatás mértéke a havi bruttó bér 50 százaléka lehet, legfeljebb 250 ezer forintig. Hátrányos helyzetű munkavállalók esetében 6, nem hátrányos helyzetűeknél 4 hónap a támogatás időtartama. Lakhatási támogatást is kaphat, aki állandó lakhelyétől legalább 60 kilométerre dolgozik. Ennek mértéke a kötelező legkisebb munkabér 70 százaléka, legfeljebb 186 ezer forint lehet. A munkahelyüktől 60 kilométernél közelebb lakók utazási támogatásra jogosultak.